Dekoruotų kiaušinių tradicijos Azijoje

Kiniški raudoni kiaušiniai su imbieru

Margi, dekoruoti kiaušiniai dažniausiai yra siejami su krikščioniškomis šv. Velykų tradicijomis. Nors tai yra gan europietiška tradicija, ypač populiari slaviškose šalyse, įdomu, ar įmanoma rasti spalvotų ir margintų kiaušinių Azijoje? Šiame straipsnelyje ateinančių šv. Velykų proga norėtume pristatyti keletą kiaušinių marginimo tradicijų, kurias galite pamatyti nuvykus į tam tikras Azijos šalis.

Tolimojoje Kinijoje egzistuoja raudonų vištos kiaušinių tradicija. Raudona spalva kinams simbolizuoja sėkmę, laimę, o patys kiaušiniai, kaip ir kitose kultūrose, reiškia atgimimą. Raudoni kiaušiniai dovanojami džiugiomis progomis, dažniausiai gimus vaikui, praėjus mėnesiui po jo gimimo ar jo pirmo gimtadienio proga. Būtent tuomet ne retai būna rengiamas raudonų kiaušinių ir imbiero vakarėlis. Šie raudonieji kiaušiniai yra gaminami gana paprastai. Pirmiausia, jie išverdami vandenyje su trupučiu acto ir druskos, tada merkiami į raudonus valgomuosius dažus ir ten mirkomi tol, kol įgauna norimą atspalvį.

Kiniški arbatos kiaušiniai

Dar vieni Kinijoje sutinkami įdomūs kiaušiniai yra vadinami ,,arbatos kiaušiniais”. Šių marmurinių kiaušinių grožis pasireiškia nulupus kiaušinio lukštą. Jie dažnai pardavinėjami gatvės maisto kioskuose ir restoranuose kaip pikantiškas užkandis ir nėra siejami su jokia švente, tačiau yra itin mėgiami ir populiarūs. Kad būtų išgauta marmuro imitacija, kiaušiniai tyčia lengvai praskeliami ir verdami juodojoje arbatoje, pagardintoje sojų padažu ir kinišku penkių prieskonių mišiniu, į kurį įeina anyžius, gvazdikėliai, cinamonas, Sičuano pipirai ir pankolių sėklos.

Tailando šimtmečio kiaušiniai

Tailande galima sutikti rožinius kiaušinius, tačiau ragauti juos reiktų atsargiai. Kiaušinis marinuojamas kelias savaites ar mėnesius specialiame mišinyje, kuris tradiciškai susideda iš molio, pelenų, druskos, negesintų kalkių ir ryžių lukštų. Šiais laikais tam dažniausiai naudojamas iš įvairių chemikalų sudarytas šarminis tirpalas. Šis pikantiškas užkandis, dažnai vadinamas šimtmečio kiaušiniu (angl. century egg), atsirado Kinijoje, tačiau jo variacijas galima rasti daugelyje Azijos šalių. Tailandietiška šio kiaušinio versija yra rožinė iš išorės, viduje kiaušinis būna žalsvai juodas arba tamsiai rudas ir turi stiprų kvapą, galintį lengvai atbaidyti nedrąsius maisto gurmanus.

Tuo tarpu Malaizijoje kiaušiniai yra svarbus elementas tradicinėse vestuvėse. Vestuvių svečiams būna dovanojama bunga telur, kas išvertus reiškia gėlių kiaušiniai. Bunga telur simbolizuoja naujavedžių vaisingumą ir naujo gyvenimo pradžią. Kitaip negu velykiniai kiaušiniai, šie kiaušiniai nebūna dažomi, o tradiciškai apvyniojami popieriumi arba medžiaginiu tinkleliu ir papuošiami kaspinais ir gėlėmis. Dabar galima rasti įvairių dizaino variacijų, kur kiaušiniai dedami į įvairias dėžutes ar puodelius. Dažniausiai naudojami paprasti virti arba pindang kiaušiniai, kartais naudojami ir dirbtiniai. Pindang kiaušiniai yra gan panašūs į kiniškus arbatos kiaušinius, tačiau jie verdami ne juodojoje arbatoje, o svogūnų lūkštuose ir tikmedžio arba gvajavos lapuose.

Vestuvinė bunga telur puokštė

Japonijoje, kaip nekeista, šv. Velykų metu išties galima pamatyti margučių. Nors šalyje ši krikščioniška šventė nėra populiari dėl nedidelės krikščionių religinės bendruomenės, japonai, kaip ir kitas vakarietiškas šventes, priima Velykas savaip. Šventė siejama su pavasariu, jos metu galima rasti ryškias pavasariškas ir tipines viščiukų ir zuikių velykines dekoracijas, skatinami pavasariški užsiėmimai, o šeimos su vaikais neretai užsiima kiaušinių dažymu. Nors yra daug įvairių būdų, kuriais japonai renkasi puošti savo kiaušinius, vienas iš unikalesnių ir gan japoniškų būdų yra kiaušinių marginimas washi popieriumi.

Washi kiaušiniai

Šis specialus tradicinis japoniškas popierius yra šiek tiek tvirtesnis už paprastą popierių. Jis gaminamas iš trijų skirtingų medžio pluoštų, ir naudojamas įvairiems tradiciniams rankdarbiams, pavyzdžiui, origami lankstymui arba sumi-e tapybai. Washi kiaušinio darymo eiga yra paprasta, kiaušinis ištuštinamas išpučiant kiaušinio turinį lauk. Tada ant jo klijuojamas stačiakampio formos su smailiais iškarpytais kraštais washi popierius. Galiausiai dekoracija dar kartais ir nulakuojama.

Artimųjų Rytų regione margus kiaušinius galima rasti kelių neislamiškų švenčių metu. Egipte margi kiaušiniai, kaip atgimimo ženklas, naudojami nacionalinėje šventėje Sham El-Nisim. Šis festivalis pažymi pavasario pradžią ir yra siejamas su senovės Egipto tradicijomis. Kiaušiniai dekoruojami įvairiais būdais, dažoma tiek natūraliais, tiek dirbtiniais dažais. Ant kiaušinių taip pat galima užrašyti norus ir juos pakabinti ant medžių arba namuose. Tokiu būdu ankščiau tikėta, kad senieji egiptiečių dievai išpildys žmonių norus.

Margučiai taip pat yra svarbus elementas per persų naujuosius metus Novrūz. Ši šventė, kilusi iš senovės persų religijos zoroastrizmo ir skaičiuojama pagal iraniečių kalendorių, švenčiama ne tik Irane, tačiau ir kitose Centrinės Azijos šalyse, pavyzdžiui Afganistane, Pakistane, Azerbaidžiane ir t.t. Novrūzas sutampa su pavasario lygiadieniu, todėl šventinis stalas haft-seen dažnai būna spalvotas, gėlėtas ir kvepia pavasariu.

Novrūzo šventinio stalo pavyzdys

Pagrindiniai ant jo dedami septyni elementai yra žaliuojantys daigai, saldi daigintų kviečių pasta samanu, persiškos alyvuogės, actas, obuolys, česnakas ir prieskonis žagrenis. Marginti kiaušiniai, kaip vilties, vaisingumo ir augimo simbolis, būna papildomas stalo dekoracijos elementas. Naudojami įvairūs, ne tik vištų, kiaušiniai. Marginimo būdų yra gausybė ir priklauso nuo žmogaus fantazijos: nuo kiaušinių dažymo įprastais dažais, apvyniojimo siūlais, tikrais arba netikrais pinigais, iki dekoravimo užrašytomis poemomis ar palinkėjimais.

Taigi, spalvoti kiaušiniai Azijoje, nors ir yra retas fenomenas, tačiau išties egzistuoja. Neretai jie yra įdomių azijietiškų tradicijų dalis, kurios kartais gali atrodyti labai keistos, tačiau savo keistumu kartu ir žavingos.

Jaukių Jums šv. Velykų!

Teksto autorė: Rugilė Cimalanskaitė

Naudoti šaltiniai: