Apie kūrybą ir komandinį darbą: K-pop bei cosplay Lietuvoje pamilusi šokių grupė ,,New Moon Dance Crew’’

Augant Azijos popkultūros paklausai globalioje rinkoje, K-pop ir cosplay populiarumo vis labiau susilaukia ir Lietuvoje. Prieš maždaug dvejus metus susikūrusi ir tuo užsiimanti šokių grupė „New Moon Dance Crew” jau spėjo gauti pripažinimą tiek mūsų šalyje, tiek už jos ribų. Šiandien kviečiame susipažinti su keturiomis šios grupės narėmis, kurios papasakos apie savo kolektyvą, kasdienius iššūkius ir savo prisilietimus prie Rytų Azijos kultūrų. 

1. Kaip apibūdintumėte savo veiklą ir kodėl esate ,,New Moon Dance Crew’’? 

Milda. Esame 12-ikos merginų šokių bei performanso grupė. Norime skleisti šiuolaikinę Azijos kultūrą tiek šokdamos K-pop1 šokius, tiek užsiimdamos cosplay2, dalyvaudamos įvairiuose renginiuose. Taip pat šiuo metu daug dėmesio skiriame socialinių medijų tinklams, kuriuose talpiname įvairius video ir šokių coverius.

Diana. „New Moon“ lietuvių kalboje reiškia ,,jaunatį’’. Ji simbolizuoja ramybės fazę, visišką tamsą prieš naują pradžią, kurią mena būtent šios grupės susikūrimas. Mes visos lyg skirtingos mėnulio fazės (juokiasi). Susibūrusios į  ,,New Moon Dance Crew’’ tobulėjam, su kiekviena faze augame ir keičiamės. 

 1 Trumpinys, kuriuo įvardijama šiuolaikinė
 populiarioji Korėjos muzika.
 2 Cosplay (nuo angl. costume play,
 liet. kostiumų žaidimas) – popkultūros
 reiškinys, pradėjęs plisti iš Japonijos XX a.
 pabaigoje, kai žmonės persirengia ir dėvi
 mėgstamų herojų kostiumus iš filmų,
 videožaidimų, komiksų, fantastinės literatūros,
 japonų manga ir anime žanrų kūrinių. 

2. Kaip ir kada jūsų grupė susikūrė?

Milda. Anksčiau man labai patiko šokti įvairiuose K-pop renginiuose, kuriuose lipdavau ant scenos viena. Kildavo minčių suburti kolektyvą, bet tai atrodė labai sunku. Tačiau vieną dieną pamačius 12-ikos narių K-pop šokių grupės ,,Loona’’ pasirodymą „Butterfly“, mane pakerėjo jo žinutė, glaudžiai susijusi su moteriška laisve. Įkvėpta tos skleidžiamos stiprybės, užsidegiau ją įprasminti ant scenos bent poros merginų gretose, kadangi surinkti pilną 12-ikos merginų sąstatą Lietuvoje atrodė visiškai neįmanoma. Mano draugei Emai idėja labai patiko, tad nusprendėm drauge pamėginti tai įgyvendinti. Viskas įvyko labai staigiai. Vos per parą pavyko surinkti pilną dvylikos žmonių sąstatą. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje esanti K-pop bendruomenė yra išties maža, surinkti 12 žmonių grupę buvo tiesiog ,,vau’’! Taigi, viskas įvyko netikėtai ir stebuklingai.

Diana. Kai mes susibūrėme, nepažinojome viena kitos ir buvo gana keista. Įsivaizduokite, tokia didžiulė grupė ir vien nepažįstami žmonės. Nežinojome, ar mums apskritai pavyks. Lyg kokiam kine. (Juokiasi) Tačiau visai netrukus itin sėkmingai debiutavome Rygoje, renginyje “Unicon 2019”, po kurio įkvėpimo kurti atsirado dar daugiau.

3. Didžioji dalis jūsų yra studentės. Kiek laiko Jums užima ši veikla? 

Diana. Mes susibūrėm dėl vieno pasirodymo, tačiau netrukus taip susibendravom, kad tiesiog nebenorėjom viena kitos paleisti. Vienas pagrindinių tikslų mūsų grupėje yra gerai jaustis ir skleisti laisvės žinutę. Kartais nėra lengva susiderinti, norėtume turėti daugiau repeticijų, tačiau iš to begalinio noro būti kartu atsiranda ir laiko.

Ema. Dažniausiai turim tris repeticijas per savaitę. Repeticija trunka 2-3 valandas. Kai ruošiamės didesniam pasirodymui, vyksta papildomi susitikimai, kurių metu pačios siuvame savo kostiumus, o tai užima ne vieną dieną. 

4. Cosplay yra jau kurį laiką pasaulyje smarkiai populiarėjanti meno forma. Ji yra dalis to, ką jūs darote. Kokią vietą cosplay užima jūsų veikloje?

Ema. K-pop yra Korėjos pop muzika, o cosplay, yra Japonijoje atsiradęs ir po visą pasaulį paplitęs reiškinys, kurio metu yra persirengiama įvairiais veikėjais. Nors tai yra du skirtingi reiškiniai, bet jų bendruomenės yra labai susijusios. Taigi, ir mes siekiame šiuos abu reiškinius apjungti.

Gabrielė. Nors dažniausiai cosplay siejamas su Japonijos kultūra ir kinu, tačiau mes į tai pažvelgėme kitu kampu. Pradėjome semtis įkvėpimo ne iš filmų, o iš gyvų P. Korėjos muzikinių pasirodymų, iš atlikėjų aprangų ir bandome visa tai perteikti savaip. Šiuo metu tarp mūsų yra 10 narių, kurioms yra tekę cosplay’inti anime veikėjus ir šešios iš mūsų yra jau ilgalaikės cosplay‘erės.

Diana. Taip pat įkvėpimo semiamės iš kitoniškumu žavinčios beribės Azijos kultūros. Mūsų pasirodymai Lietuvos žmonėms kartais gali atrodyti truputį drastiški ar ekstravagantiški. Daugelis žmonių nėra įpratę matyti tiek daug ryškių spalvų.

Milda. Taip, mes orientuojamės į Azijos kultūrą, tačiau, svarbu paminėti, kad ji mūsų neriboja, norime plėstis. Siekiame tarpkultūriškumo.

5. Taigi, neapsiribojate tik cosplay. Kuo jums svarbus K-pop ir apskritai P.Korėjos kultūra?

Ema. Pirmiausiai reikia atsakyti į klausimą: kuo ypatingas K-pop?  K-pop pasirodymo metu ir šokama, ir dainuojama. Ten žmonės yra vertinami ne tik pagal savo balso galimybes, bet ir pagal šokio kokybę. Dėl to K-pop pritraukia tiek daug žmonių, tarp jų ir mūsų grupės nares. Mus žavi tai, kaip šiame žanre yra derinami abu dalykai. 

Milda. Taip pat K-pop yra labai svarbus pasirodymo pateikimas arba bendras vaizdas. Įmantrūs kostiumai, kurie traukia akį, yra neatsiejama K-pop dalis.

Ema. Taip pat domimės tradicinėmis rytų Azijos kultūromis. Pavyzdžiui, dalyvavome pasauliniame K-community konkurse su korėjiečių tradiciniu Ganggangsullae šokiu, labai primenančiu lietuvių liaudies šokius. Pasirodyme sujungėme tradicines korėjiečių ir lietuvių kultūras ir savo kategorijoje laimėjome specialų prizą, būtent už išradingumą ir naujų elementų įnešimą į pasirodymą. Dauguma mūsų grupės narių mokosi japonų arba korėjiečių kalbų. Kai kurios esam šokusios kitus jų tautinius šokius arba grojusios Azijos šalių instrumentais, klausome jų tradicinės muzikos, dalyvaujame įvairiuose su tuo susijusiuose renginiuose (nuo Sakartvelo iki Indijos ar Japonijos). Šitą kultūrinę patirtį bandome pritaikyti įvairiomis formomis ir savo šokiuose – nuo kostiumų detalių iki scenos rekvizitų.

6. Kaip atrodo jūsų kūrybinio proceso eiga, pasirodymų kūrimo ,,virtuvė’’?

Ema: Stengiamės nerengti pasirodymų be bent mėnesio trukmės pasiruošimų. Neretai ruošiamės pasirodymui ir kelis mėnesius. Darbams įsibėgėjus, pagal įprastinę praktiką turime nufilmuoti savo repeticiją ir nusiųsti į renginį, kad mus užregistruotų.

Milda: Pasirinkusios šokį, mes visada norime įdėti kažką savo, kas nustebintų žiūrovus. Pavyzdžiui, Butterfly šokyje buvome pasiruošusios popierinius drugelius, kuriuos užsukus ir paleidus, jie pakyla į orą. Tai buvo šokio kulminacija. 

Diana: Taip pat mes stengiamės į pasirodymus įtraukti ir grupės merginų talentus. Pavyzdžiui, viena iš mūsų moka fantastiškai groti smuiku ir jos gebėjimą parodome ir ant scenos, pasirodymo metu, ir vaizdo klipuose, kuriuos nufilmuoti ir parengti padeda pora visuomet už kadro liekančių pagalbininkų. Jeigu ne jie, viso, ką mes dabar turime, nebūtų.

Milda. Mums itin svarbi pasiruošimų dalis – kostiumų siuvimas. Kai kurios merginos, tarp jų ir aš, anksčiau visiškai nemokėjome siūti. Tačiau tai nebuvo kliūtis – daugiau patirties turinčios narės labai stengėsi ir visuomet padėjo to išmokti. Savo kūrybiniame procese nuolat dalijamės asmenine patirtimi, mokome viena kitą naujų dalykų. Apskritai K-pop bendruomenėje yra gana retas reiškinys, kad šokėjai patys siūtųsi savo kostiumus. Manau, kad mes įdėdamos darbo tiek į šokį, tiek į kostiumus, išsiskiriame iš kitų panašių kolektyvų.

Diana. Visos kartu dalyvaujame kostiumų gamybos procese, kuris yra ne tik labai linksmas, bet ir leidžia dalintis žiniomis, idėjomis, pažinti vienai kitą. Jo metu gimsta dar daugiau naujų idėjų.

7. Kaip jūs renkatės kūrinius? 

Milda. Renkantis kūrinį būsimam pasirodymui kyla daug diskusijų, nes mūsų skoniai labai skiriasi. Pateikusios dainų pasiūlymus balsuojame, išsirenkame keletą labiausiai patikusių variantų. Tuomet kartu diskutuojame, kaip galėtume pateikti kiekvieną kūrinį, savaip jį interpretuoti, kokių papildomų elementų galėtume pridėti pasirodymo metu, kokius kostiumus reikėtų siūti, kiek sutiktume tam skirti pinigų ir laiko. Kiekvieno pasirodymo metu stengiamės ne tik pakartoti matytą šokį, bet padėti publikai pajusti dainos emociją bei suprasti dainos nešamą žinutę. Stengiamės įtraukti ir žiūrovus, nes tikime, jog publika savaip taip pat dalyvauja kiekviename pasirodyme. Pavyzdžiui, prieš pirmąjį savo pasirodymą žiūrovams dalijome šviečiančius drugelius. Drugeliai simbolizavo skrydį, išsilaisvinimą. Paprašėme, kad žiūrovai drugelius „įjungtų“ mūsų šokio metu. Užlipti ant scenos ir matyti begalę švieselių, atrodančių lyg žvaigždėmis nušviestas dangus, buvo išties nepaprasta patirtis. Atrodė, jog pasirodymą kuriame kartu – ir šokėjos, ir žiūrovai, atskirtis tarp atlikėjų ir stebėtojų pranyko. Iš tiesų, kai pasirodome ant scenos, įsikūnijimas į personažą, į dainos atlikėją, mums nėra tiek svarbus, kiek galimybė trumpam pamiršti išorės pasaulį ir sukurti erdvę, kurioje galime išreikšti savo jausmus ir emocijas bei skleisti juos žmonėms, esantiems aplinkui. Pasirinkta daina ir šokis tėra priemonė, per kurią galime pasiekti šį tikslą.

8. Kokiuose renginiuose dažniausiai dalyvaujate?

Ema. Dėl koronaviruso nedalyvaujame masiniuose renginiuose, bet randame konkursų interneto platformose. Čia galime pasivaržyti su kitais ir palaikyti kūrybinę dvasią.

Diana. Dažniausiai dalyvaudavome užsienio renginiuose, kadangi Lietuvoje jų šiek tiek trūksta. Norėtume, kad jų būtų daugiau, galėtume prisidėti prie tokių renginių organizavimo. Pasirodymas scenoje priešais žiūrovą yra visai kas kita, nei filmuojama medžiaga. Nors pandemija diktuoja savo taisykles, mes vis vien užsiimame šia veikla, mokomės šokių, būdamos namuose.

9. Nuo ko rekomenduotumėt pradėti merginai ar vaikinui, kuris nori užsiimti cosplay? Kokių patarimų duotumėt kelio pradžiai?

Gabrielė. Visų pirma, reikia surasti patinkantį personažą ar žmogų, kurį tikrai nori pabandyti „įkūnyti” ir su kuriuo jautiesi artimas. Nes jei pradėsi „įkūnyti” kažką, ko „nejauti” , tai cosplay tikrai neišeis geras. Taip pat svarbu pirmą kartą neužsimoti per daug. Nereikia imti veikėjo su labai sudėtingu kostiumu ar milžiniškais šarvais. Lietuvoje egzistuoja kelios labai draugiškos „Facebook” cosplay bendruomenės grupės, rekomenduoju jose paprašyti patarimų. Taip pat yra svarbu prašyti pagalbos iš aplinkinių, artimųjų.

Dėkojame už pokalbį ir linkime visokeriopos sėkmės tolimesnėje veikloje 🙂 

Daugiau sužinoti apie grupės „New Moon Dance Crew” veiklą galite šiose platformose:

Youtube:https://www.youtube.com/channel/UCE_GdNq7LiR9wy0cu2mJprQ

Instagram: newmoondancecrew
Tik Tok:
newmoondancecrew