Paroda „Sign Here“. Neišdildomas Indijos autografas

„Kultūros siela – tai sielos kultūra“, – yra pasakęs Jozefas Hofmileris. Būtent tokio tikslo sieks  2018-ųjų metų rugpūčio mėnesį Vilniuje „Kūrybos Rato“ (Lietuva) ir NGO Parivartan Assam (Indija) organizuojamas projektas „Sanskritik Mandala IV“ kurio metu menininkai kurs, bendraus, padės pažinti rytietišką kraštą ir plėtos ryšį tarp Lietuvos ir Indijos.  Lietuvoje šis renginys vyksta jau trečią kartą, kasmet vis pakviesdamas menininkus iš Indijos. Šie metai taip pat ne išimtis – į Lietuvą atvyksta Kedaras Pradipas Namdas, Mamta Chitnis Sen ir Sukanya Garg – trys indų menininkai dalysis savo patirtimi, bendraus su žmonėmis ir kurs kūrinius, kurie vėliau bus pristatyti Užupio meno inkubatoriaus „Galeroje“ Vilniuje ir Berlyno meno galerijoje „Under The Mango Tree“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kedaras Pradipas Namdas augo Indijos vakaruose, Punos mieste. Studijuodamas tapybą, o vėliau ir grafiką, menininkas pajuto aistrą šiuolaikiniam menui ir savo kūryboje pradėjo jungti visiems gerai pažįstamą klasikinio meno estetiką su šiuolaikinio menu. Kedaras P. N. sako: „Aš tapau savo sapnus, naudodamasis laisva įvairių medijų asociacija, taip norėdamas išreikšti racionalią gyvenimo tvarką, rodydamas daiktus, kurie paprastai racionaliai kartu netelpa“. Savo darbuose menininkas dažnai vaizduoja žmogaus anatomiją – tam tikras kūno, organų formas ir jas perteikia savaip, taip siekdamas šokiruoti žiūrovą ir apeliuoti į jo sampratą. Darbai neturi nusistovėjusios stilistikos, Kedar Pradip Namdas kiekvienam kūriniui ieško vis naujos technikos – naudoja audiovizualizacijas, instaliacijas ir įvairias medijas – eksperimentuoja, taip tobulindamas save ir savo žiūrovą. Menininko darbai pelnę didelį pripažinimą visoje Azijoje – darbai buvo eksponuojami Kinijoje, Japonijoje – išleido trumpametražį filmą „Juodasis Balionas“. Taip pat Kedaras Namdas yra didžiausios Indijoje grafičio sienos bendraautoris. Ši siena yra pusės kilometro ilgio ir penkių metrų aukščio.

Gerokai kitokio braižo darbus pristato tapytoja Mamta Chitnis Sen. Ši menininkė savo kūrybai semiasi įkvėpimo iš Indijos ūkininkių gyvenimo. Darbų serijoje „Laukimas“ dėmesys skiriamas moters ūkininkės identitetui. Autorė subtiliai vaizduoja visas amžiaus grupes – tiek vienišas, tiek susituokusias, tiek senyvo amžiaus – moteris, atliekančias savo kasdienius darbus pavieniui ar su bendruomenėje. Vaizduojamos moterys neturi veidų. Taip Mamta Chitnis Sen iliustuoja faktą, kad tam tikrose Indijos bendruomenėse (pvz., Konkano regione) moterys neturi žodžio laisvės ir individualumo, jų nuomonė yra ignoruojama. „Laukimas“ 2014 metais pirmą kartą eksponuotas Coomarswamy Hall at Prince of Wales muziejuje. Vėliau Mamta Chitnis kūryba eksponuota ir  Prancūzijoje. Menininkės darbuose nerasime daug šiuolaikinio meno pavyzdžių, kaip Kedar Padip Namdo kūriniuose, nors šie menininkai abu baigė bakalauro studijas toje pačioje Pono J. J. meno mokykloje.

Dar viena nuostabi projekto dalyvė – Sukanya Garg. Ši daugybę talentų turinti moteris yra ne tik menininkė, bet ir archyvarė, tyrėja, meno vadybininkė, profesionali rašytoja. 2009 m. Sukanya baigė Lady Shri Ram kolegiją moterims Delio universitete, o 2014 m. – magistro studijas Duko universitete, Stanfordo Viešosios politikos mokykloje. Nors profesionalia menininke Sukanya tapo tik 2014 m., ji jau gali pasigirti daugybe didžiulės sėkmės sulaukusiais projektais. Vien 2017 m. ji 8 kartus eksponavo savo darbus Indijoje bei Nepale. Indijoje vyko grupinis projektas „Anant Art Exhibition“, taip pat asmeninės menininkės parodos „Samanvay“ ir „Melange“. Nepale Sukanya Garg dalyvavo „Lumbini World Peace Exhibition“ bei keliose meno stovyklose. Pati Sukanya teigia, jog jos menas dažniausiai būna įkvėptas egzistencijos ir šios begalybės niekados nesibaigiančių sluoksnių. Šie sluoksniai puikiai atsispindi ir kūrėjos darbuose, nesvarbu, ar įgaudami spalvų, šviesos ar tekstūros formą. Menininkė taip pat pažymi, jog dėl pomėgio žaisti su skirtingomis tekstūromis ji labiau mėgsta kurti ant popieriaus, nors dažnai menininkai renkasi kiek kietesnį, drobės paviršių.

Menininkų kūrinius publika galės išvysti parodoje „Sign Here“ (liet. „Pasirašyti čia”) nuo rugpjūčio 14–19 d.  Užupio meno inkubatoriaus „Galeroje“ (Užupio 2A, Vilnius).