Indijos vokalo meistras Ritvikas Sanyalas ir pakhavadžo perkusijos virtuozas Parminderis Singh Bhamra Vilniuje, rugsėjo 12d.

Indiška raga yra melodijų ir dermių sistemą. Archainį terminą “rāga” randame ketvirto amžiaus indiškame traktate “Brihaddeshi”. Išvertus iš sanskrito kalbos šitas žodis reiškia – “tai, kas nuspalvina protą”.

Turėdama labai senas ir gilias šaknis Indijos klasikinė muzika išlieka gyva ir labai aktuali šiandienos žmonėms. Visame pasaulyje vyksta šios muzikos koncertai, taip pat ji yra dėstoma žymiausiuose pasaulio universitetuose.

Meistrai atskleis didingo archainio dhrupado žanro gilį ir grožį. Sanskrito kilmės žodis “dhrupad” yra sudurtinis ir reiškia stabilią, fiksuotą poetinę formą (“dhruva” – pastovus, stabilus, tvirtas; “pada” – pėdos, eilės).

Dhrupadas – tai ne pramoginės muzikos žanras, o disciplina, padedanti atrasti save garso kontempliacijoje. Šitas žanras apjungia atlikėją ir klausytojus į unikalią ir nepamirštamą muzikinę patirtį. Kiekvienas dhrupado muzikos koncertas yra unikalus ir pasižymi meditatyvia struktūra ir vystymu, kartu yra labai dinamiškas ir žaismingas, pilnas poetiškos muzikinės kalbos ir improvizacijos, šiek tiek primenančios džiazo muziką.

Profesorius (hindi kalboje – pandit) Ritvikas Sanyalas (Ritwik Sanyal) atstovauja archainę Dagarvani muzikinę tradiciją. Jo mokytojai Zia Faridudin Dagar ir Zia Mohiudin Dagar buvo 19-os kartos tradicijos tęsėjai ir garbinigi Udaipuro (Indija) karaliaus rūmų muzikantai. Ritvikas Sanyalas yra visapusiškas meistras, kuris sujungia savo didžiulį muzikinį repertuarą su giliomis dvasinėmis, filosofinėmis ir poetinėmis žiniomis.

Ritvikas Sanyalas pradėjo savo dainininko karjerą būdamas 21 metų. 1979 m. jis pradėjo dėstyti Benareso hinduizmo universiteto dainavimo fakultete, kuriame dėstė ir vadovavo Muzikinei katedrai 37 metus iš eilės.

Per savo ilgą karjerą panditas Ritvikas Sanyalas yra pelnęs daugybę apdovanojimų, tarp jų – prestižinį “Padma Shree” apdovanojimą, kurį 2023 m. jam įteikė Indijos prezidentė Draupadi Murmu.

Kartu su vokalo maestro grosiantis Parminder Singh Bhamra yra pasaulinio lygio muzikantas, specializuojantis Amritsari Baaj stiliuje. Šis stilius priklauso seniausiąjai Indijos perkusinio instrumento pakhavadžo (pakhawaj) mokyklai.

Parminder pasižymi kaip įspūdingas solinis pakhavadžo atlikėjas ir talentingas pritariantysis muzikantas. Jo pasirodymai įvairių šalių festivaliuose ir koncertuose pelnė aukščiausius muzikos kritikų įvertinimus.

Koncertas “Indijos klasika: Dhrupad” įvyks A. Mickevičiaus bibliotekoje Didžiojoje salėje rugsėjo 12 d. 19:00 val. Daugiau informacijos surasite https://indijosklasika.lt/ .