„Bon Odori“ šventė-tradicija skirta pagerbti protėvių dvasias, susiburti draugėn ir pasidžiaugti besibaigiančia vasara, Japonijoje yra minima jau daugiau nei 500 metų, o pastaruoju metu pradėta aktyviai švęsti ir už Japonijos ribų. Būtent į šią japonišką šventę rugsėjo 7 dieną vilniečius ir miesto svečius kvietė „Azijos menų centras“.
Per visą dieną japoniškoje šventėje „Istorijų namų“ kieme apsilankė daugiau nei 2700 žmonių. Daugybę smalsuolių pritraukė įvairius japoniškos kultūros elementus pristatę stendai, japoniškas maistas ir menai. Lankytojai aktyviai įsitraukė į „taiko“ būgnų ir „bon“ šokių dirbtuves, kuriose turėjo galimybę susipažinti su japoniškos muzikos ritmika bei subtiliais šokių judesiais. Nepaprasto populiarumo susilaukė yukatų (vasarinių japoniškų rūbų) stendas, kurio dėka kiemas atrodė panašesnis į parką Japonijoje, o ne Lietuvoje. Lankytojai iš šventės galėjo išsinešti kaligrafiškai užrašytus savo vardus japonų kalba, origami lankstinius ar stebėti japonų kovos menų su kardais demonstracijas. Vėduoklių tapymo dirbtuvėse, kurias vedė tapytoja Marija Šimanskaitė, buvo galima išmokti sumi-e stiliumi nutapyti japonišką koi karpį arba bambuką,
Pagrindinę šventės dalį pradėjo įspūdingas taiko ir fleitos dueto „Zashiki Warashi“ pasirodymas, subūręs lankytojus arčiau scenos. Japonijos ambasadorius Lietuvoje Tetsu Ozaki savo sveikinimo kalboje paaiškino, kad japoniškose šventėse dalyvauja ir seni, ir jauni, kad žmonės kartu dėkoja protėviams, dievams, gamtai už įvairias malones bei prašo taikos ir gausos savo regionui. Ambasadorius paragino visus jungtis į šokių ratą, linkėdamas santarvės Lietuvoje ir visame pasaulyje.
Profesionali šokėja Ayano Honda demonstravo penkių tradicinių „bon“ šokių judesius, kuriuos kartojo visi prisijungusieji, fone skambant japoniškai muzikai. Be to, vakarinėje dalyje buvo pristatytas ir šeštasis unikalus lietuviškas bon šokis „Ratiliondo“, primenantis lietuvių liaudies sutartinę. Ši pirma pasaulyje tradicinių japoniškų bon šokių ir lietuvių liaudies motyvų sintezė įtraukė ypatingai daug dalyvių.
Projektą finansavo Japonijos ambasada Lietuvoje ir Lietuvos kultūros taryba.
Festivalio akimirkos:
A. Kanapienytės nuotr.