Hindustani ragų ir bengališkų dainų vakaras

Tai penktoji projekto „Lietuva Azijoje – Azija Lietuvoje“ dalis, kurios metu skambės rafinuota klasikinė hindustani muzika ir bengalijos mistikų baulų liaudies dainos.

Indijoje menų pasaulis visada buvo dedikuojamas dievams, o liaudies dainiaus baulo daina yra skiriama kelionei į save.

18 val.Kristės  Kru pasakojimas apie muzikinį baulų kelią ir Vakarų Bengaliją
19 val. – Muzikinė dalis

***

Hindustani ragas, seniausius indiškos muzikos sąskambius, pristatys indišką bansuri fleitą valdantis Adomas Šimkūnas ir indiška perkusija grojantis Bernardas Janauskas.

Lietuvoje hindustani muzika yra skambėjusi ne kartą, tačiau fleitininkas Adomas gilinasi ir į seniausią Indijos vokalinį žanrą dhrupadą. Jis ypatingas savo susikaupimu: muzika koncentruojasi į garso kokybę, todėl gali vystytis ilgai ir subtiliai. Nors šiame koncerte spėsite išgirsti tik nedidelį ragos spektrą, tačiau pažadame jums vidinį šokį senovinėse šventyklose ir erdviose rūmų menėse.

Adomas Šimkūnas hindustani tradiciją studijuoja su dhrupado meistru Ritwik Sanyal, dalyvauja kursuose ir susitikimuose su legendiniu bansurininku Hariprasadu Chaurasia, jo mokiniu Jean-Christophe Bonnafous.

Antroje koncerto dalyje keliausime į rytinį Indijos pusiasalio krantą, kurioje iki pat šių dienų klesti unikali baulų folkloro tradicija.

Baulai yra žinomi kaip dvasinė tradicija, jau daugybę šimtmečių gyvuojanti Bengalijoje (šiuo metu – Indijai priklausančioje Vakarų Bengalijoje ir rytiniame Bangladeše). Baulų dainiai Bengalijos žmonių švelniai vadinami „medaus nešėjais“, nes keliauja nuo žmogaus prie žmogaus, panosėje dūgzdami savo dainas.

Būtent iš šio krašto Kristė ir parsivežė pilną širdį dainų, išgirstų ir išmoktų iš jos didžių mokytojų Ananda Gopal Das Baul ir Parvathy Baul. Tai bus proga ne tik pasiklausyti vingiuotų liaudies melodijų, bet ir tekstų vertimų apie Nežinomą Paukštį, Širdies Žmogų, RadhaKrišną ir Gourangą… o gal net ir bengališkus tigrus.

***

Įėjimas laisvas, tad kviečiame visus neabejingus, smalsius ir nusiteikusius išgirsti kai ką itin unikalaus!