Muzika iš Bengalijos: Ananda Gopal Das Baul ir Sahadžijos baulai

Bengalijoje švelniai vadinami „medaus nešėjais“, baulai dūzgia panosėje dainas, keliauja ir tarsi gėles lanko žmones. Indijoje jie yra žinomi kaip dainuojanti dvasinė tradicija.

Tai pirmas kartas, kai gyva (!) folkloro tradicija iš Indijos nutūps Lietuvoje – jau spalio 7–12 dienomis turėsite galimybę išgirsti muziką, gyvuojančią šimtmečius ir 2008 m. netgi įtrauktą į UNESCO paveldo sąrašą.

Bendradarbiaudami su Azijos ir transkultūrinių studijų institutu ir Lietuvos – Indijos forumu, norime pakviesti Jus į neilinį koncertą:
„Ananda Gopal Das Baul ir Sahadžijos baulai“.

Tai – keturi baulai, profesionalūs muzikantai, savo gyvenimus paskyrę autentiškai Vakarų Bengalijos tradicijai. Liaudies dainos atliekamos akompanuojant tradiciniais instrumentais: dotara, khomokhu, karataliu bei daugeliui žinoma indiška tabla. „Sahadžija“ yra pačių baulų vartojamas terminas, kuris reiškia „elgtis spontaniškai, su lengvumu“ netgi pačiose sudėtingiausiose gyvenimo situacijose ir turint dvasinį tikslą – būtent su tokia energija jau 40 metų grupės lyderis Ananda Gopal Das šia muzikine tradicija dalijasi visame pasaulyje.

Originalus grupės pavadinimas – „Sahajiyā Boter Baul Sampraday“ – „Banjano medžio sahadžijos baulų susibūrimas“. Indijoje paplitęs banjano medis turi daugybę visur besišaknijančių šaknų – tai tarsi lietuviams simbolinę reikšmę turintis ąžuolas.

Labai lauksime Jūsų koncertuose:

Spalio 12 d. 18 val., VU Teatro salėje, Vilnius (Universiteto g. 3)

Spalio 11 d. 18 val., Širvintų kultūros centro Kernavės filiale (Kerniaus g. 4, Kernavė)

bei „Bengališkų dainų rate“ Spalio 7d. 18:30 Užupio meno inkubatoriaus projektinėje erdvėje „Galera“ (Užupio g. 2), kurio metu galėsite patys prisiliesti prie šios unkalios muzikinės tradicijos. Vakaras bus įdomus ne tik tiems, kurie mėgsta dainuoti ir nori išmokti bengališkų liaudies dainų, bet ir visiems, kam įdomi pasaulio tautų muzika, Indijos kultūra ir kultūros, dvasinės tradicijos, bengalų kalba ir poezija…

Turėsite galimybę pasikalbėti su autentiškos kultūros atstovais, užduoti klausimus asmeniškai. Baulų dainos nuo 2008 m. įrašytos į UNESCO paveldo sąrašą.

Visi renginiai nemokami, tačiau būsime dėkingi už suteiktą paramą.

Širdie, eime namo,
Šis pasaulis – svetima žemė,
Kam klajoji
Tarsi ne savo rūbe…

(iš Bengalų liaudies dainos)