Gilus, įtraukiantis bei sukrečiantis Choi Xooang kūrybos pasaulis

Pietų Korėjos šiuolaikinio meno scena kupina drąsių, iššūkių nebijančių bei dėl kūrybos pasiryžusių padaryti viską, meno atstovų. Pradedant nuo fotografijos, tapybos bei baigiant instaliacija – Pietų Korėjos menas pasiruošęs pritraukti kiekvieno žiūrovo akį, priversti susimąstyti bei sulaužyti sustabarėjusias visuomenės normas. Ne išimtis tarp Korėjos menininkų yra ir Choi Xooang, kuris savo menu kelia klausimus, šokiruoja ir savo realistiškomis skulptūromis suformuoja bei perteikia žmogaus emocijas, sustabdytas akimirksnyje [1]. Šiame straipsnyje kviečiame iš arčiau pažvelgti į korėjiečių kūrėją Choi Xooang ir susipažinti su jo kūriniais, trumpam pasineriant į realistišką ir
emocijų kupiną jo kūrybos pasaulį.

(daugiau…)

Lee Bul kūrybos pliūpsniai

1964-siais metais – tuo sunkiu laikotarpiu, kai Pietų Korėjoje buvo įsigalėjęs autoritarinis Park Čunghee režimas, Šaltojo karo laikotarpiu, gimė reikšmingiausia savos kartos menininkė Lee Bul (kor. 이불). Tuometinė situacija šalyje – sunki. Įsigalioja įstatymas, draudžiantis disidentams ir jų šeimoms dalyvauti socialinėse veiklose su daugiau nei dešimt žmonių, spaudimas, vaikystėje grėsusi visos šeimos tremtis, atsakomybė už savo jaunesniuosius (menininkė yra vyriausia savo šeimoje) – šios priežastys moterį privertė ieškotis veiklos, kuria galėtų užsiimti viena pati, pabūti su savo mintimis, išsilieti: „ Visuomet maniau, kad norint išgyventi represinę ideologijos cenzūrą, menininė išraiška – tai vienintelis kelias išlaisvinti save“.

(daugiau…)

Akimirkos iš „Užburto Rato"

Žalias namas. Atviros langinės ir mėlynos užuolaidos. Spalvoti sienų apmušalai, baltos puošnios plytelių imitacijos. Plastikinis sietynas ir sena dujinė. Medinis stalas, o ant jo nerta staltiesė. Indauja pilna krištolinių taurių. 

Daugybė raudonų bindi ant veidrodžių. Ant sienų kabo paveikslai, o kambaryje skamba muzika. O gal skimbčioja stiklinės apyrankės? Kvepia smilkalais ir tamarindais. Bute sukasi ramus gyvenimo ratas. Suksis ir vėliau… Suksis visada.

(daugiau…)

Akimirkos iš „Nepriklausomos Taivano Dokumentikos" filmų ciklo

Kai rudeniniai orai jau nebemasina pasivaikščiojimais parke, kino teatre praleisti valandą kitą pasidaro labai jauku. Šį lapkritį kartu su Jumis nėrėme į gilų ir įvairialypį Taivano dokumentinių filmų pasaulį. Visą savaitę pažindinomės su Taivano žmonėmis, jų veiklomis, rūpesčiais ir džiaugsmais per dokumentinių filmų kūrėjų prizmę, o taip pat, ir iš mums jau pažįstamų dėstytojų, besidominčių Taivanu, pasakojimų. Smagu pasidžiaugti, kad turėjome galimybę užduoti klausimus režisieriams po filmų peržiūrų vykusiose Q&A sesijose.

(daugiau…)

11/05 11:00 Balio Astrausko paskaita: Taivano etninės grupės: istorinis ir sociokultūrinis pjūvis

Paskaita vyks kino ir medijų erdvėje „Planeta“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius)

Paskaitoje pažvelgsime į Taivano etnokultūrinę įvairovę ir jos istorinę raidą. Nors bene visi iš 24 milijonų Taivano gyventojų puikiai susikalba bendrine kinų (mandarinų) kalba, Taivanas etninių ir kultūrinių tapatybių gausa yra itin kompleksiška ir nevienalytė visuomenė, o šiame daugiasluoksniškume slypi ir erdvė konfliktams.

Jau daugiau 10 tūkstančių metų saloje gyvenančios austroneziečių autochtonų gentys patyrė stiprią kelis kartus pasikeitusių kolonialistų priespaudą.

(daugiau…)

11/05 14:00 Dr. Pin-Chuan Chen paskaita: The Pioneer of Taiwanese Independent Documentary''

Paskaita anglų kalba vyks ,,Skalvijos“ kino centre (A. Goštauto g. 2, Vilnius)

Septintajame dešimtmetyje Taivane pasirodo keletas pirmųjų nepriklausomų dokumentinių filmų, tačiau tokia pavienė veikla tuo metu netapo akstinu šios kino produkcijos vystymuisi. Nepaisant to, dvi trumpametražes dokumentikas ,,Rytas Taipėjuje“ ir ,,Kalnas“ galima laikyti nepriklausomos taivanietiškos dokumentikos pradininkėmis, neabejotinai padariusiomis įtaką tolimesnei nepriklausomo dokumentinio kino raidai Taivane.

(daugiau…)

11/05 12:30 Konstantino Andrijausko paskaita: ,,Taivanas tarp dviejų Kinijos respublikų: istorinis ir politinis kontekstas''

Paskaita vyks kino ir medijų erdvėje „Planeta“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius) (lietuvių k.)

Taivanas daugeliu atžvilgių pasižymi unikalia politine istorija bei tapatybe, kurių problematika yra žymiai platesnė ir svarbesnė nei sufleruoja palyginti nedidelis salos plotas ir gyventojų skaičius. Šio unikalumo atsiradimo priežastys bei pasekmės ir yra pagrindinės paskaitoje gvildenamos temos.

(daugiau…)