Prarastas Taivano kinas

Pastaruoju metu apie Taivano politinę padėtį, ekonominę galią ar technologijas girdime itin daug, tačiau ką žinome apie šios mažos kalnuotos salelės vidinį gyvenimą ir kultūrą? Kokia ji buvo anksčiau, prieš pasaulį užkariaujant išmaniosioms technologijoms?

Azijos menų centras, bendradarbiaudamas su Taivano filmų institutu ir ,,King’s College London“ kviečia jus pasinerti į 6-8 dešimtmečiais kurto komercinio taivanietiško kino pasaulį, kuriame atsiskleidžia socialinės bei kultūrinės Taivano realijos tuo metu, kuomet sala tik skynėsi kelią modernizacijos link.

1955 – 1981 metais Taivane buvo sukurti daugiau nei 1500 komercinių vaidybinių filmų, pasižyminčių vietine Hoklo kalba, dar žinoma kaip „taivaniečių kalba“ bei „taiyu“. Šių ,,taiyupian“ vardu vadinamų filmų biudžetai buvo menki, bet, nepaisant to, nuo šeštojo iki septintojo dešimtmečio dominavo Taivano filmų rinkoje ir buvo nepaprastai populiarūs.
Vis dėlto 8 dešimtmečio pabaigoje šią taivanietišką kino bangą išstūmė vis populiarėjantis mandarinų kalbos kino judėjimas bei televizija. Jie buvo stipriai nuvertinti ir pamiršti, numesti dūlėti be jokios priežiūros.
Tad iš maždaug 1500 ,,taiyupian“ išliko tik kiek daugiau nei 200 filmų. Būtent dėl šios priežasties Taivano filmų institutas inicijavo šių filmų restauracijos projektą ,,Taiwan’s Lost Commercial Cinema: Recovered and Restored“, kurio tikslas – restauruoti taiyupian filmus ir pasidalinti šiais kinematografiniais atradimais visame pasaulyje. Po itin sėkmingos pirmosios projekto dalies 2017 metais, šiais metais buvo restauruota dar viena itin skirtingais žanrais pasižyminti filmų kolekcija, kuria ir norime pasidalinti su jumis ,,Prarasto Taivano kino“ seansuose.

Turėsite galimybę pamatyti Lietuvoje dar niekuomet nerodytus filmus, kurie pribloškia savo holivudiškumu bei taivanietišku kultūriniu kontekstu. Projekto metu rodomi filmai itin skirtingi, tad kiekvienas galėsite rasti kai ką sau.

Kiekvieno kino seanso pradžioje filmą pristatys vienas iš ,,Taiwan’s Lost Commercial Cinema: Recovered and Restored“ projekto iniciatorių, o, pasibaigus filmui, turėsite galimybę padiskutuoti ir užduoti jums iškilusius klausimus.

Kino seansų tvarkaraštis:

Rugsėjo 4 d. 18:30 ,,Tarzanas ir lobis“ (1965)

„Tarzan and the Treasure“

Apie filmą:
Režisierius: Liang Zhefu (梁 哲夫)
Vaidina: Gao Ming (高鳴) Liu Qing (柳青) Ba Ke (巴戈) Chin Tu (金塗)
Žanras: Nuotykių, veiksmo
Kalba: taivaniečių
Subtitrai: kinų / anglų / lietuvių
Trukmė: 1 val. 23 min.

Aprašymas:
Antrojo pasaulinio karo metu, du japonų kareiviai, Fan‘as iš Makau ir Zheng‘as iš Taivano, sužino apie Malajos kalnuose paslėptą lobį. Jie nubraižo lobio žemėlapį ir pasidalina jį per pusę. Zheng‘o brolis, sužinojęs apie Fan‘o mirtį, vyksta į Makau nusipirkti kitos žemėlapio dalies. Lenktynės dėl lobio prasideda tuomet, kai nieko nelaukę Zheng‘o brolio dukterėčia Shufen ir sūnus leidžiasi į lobio paieškas, turėdami tik vieną žemėlapio dalį. Filmo siužetas tampa dar nenuspėjamesnis, kai į veiksmo sūkurį karščiu alsuojančioje egzotiškoje vietovėje įsivelia ne tik Makau policija ir nusikalstamo pasaulio atstovai, bet ir vietinėse džiunglėse gyvenantis Tarzanas.

Rugsėjo 5 d. 18:00 ,,Gegužės 13-oji – sielvarto naktis“ (1965)

„May 13th, Night of Sorrow”

Apie filmą:
Režisierius: Lin Tuan-qiu (林 摶秋)
Vaidina: Zhang Qingqing (張清清) Chen Yun-qing (陳雲卿) Chang Pan-yang (張潘)
Žanras: Drama
Kalba: taivaniečių
Subtitrai: kinų / anglų / lietuvių
Trukmė: 1val. 37 min.

Aprašymas:
Po motinos mirties jaunoji Siok-hui pradeda dirbti dainininkės darbą naktiniame klube, kad galėtų išlaikyti jaunesnę seserį Siok-tshing. Pastaroji smerkia vyresnėlės naująją profesiją. Dirbdama farmacijos kompanijoje Siok-tshing įsimyli bendradarbį Bun-pin’ą. Ji dar nežino apie užsimezgusį romaną tarp Bun-pin’o ir savo sesers Siok-hui, kurį lydi tragiška gegužės 13-osios naktis.

Rugsėjo 6 d. 18:00 ,,Šeši įtariamieji“ (1965)

„Six Suspects”

Apie filmą:
Režisierius: Lin Tuanqiu (林摶秋)
Vaidina: Wu Dongru (吳東如) Zhang Panyang (張潘陽) Yi Yuan (易原) Lai Denan (賴德南) Zhang Qingqing (張清清) Chen Yunqing (陳雲卿).
Žanras: Detektyvas
Kalba: taivaniečių
Subtitrai: kinų / anglų / lietuvių
Trukmė: 1val. 49 min.

Aprašymas:
Tenn Kong-Hui yra privatus detektyvas. Sekdamas savo meilužę, jis sužino daugybę „nešvarių” paslapčių apie vietinės metalo įmonės darbuotojus ir pradeda juos šantažuoti. Detektyvui žuvus neaiškiomis aplinkybėmis, vienas policijos detektyvas imasi tyrimo ir suranda penkis įtariamuosius. Deja, tai ne taip lengva kaip atrodo, ypač, kai visi įtariamieji turi alibi. Kai atrodo, kad tyrimas atsiduria aklavietėje, netikėtai atsiranda šeštasis įtariamasis…

Rugsėjo 7 d. 19:30 ,,Neišmanėlė nuotaka ir naivusis jaunikis“ (1967)

„Foolish bride, naive bridegroom“

Apie filmą:
Režisierius: Xin Qi / Hsin Chi (辛奇)
Vaidina: Jin Mei / Chin Mei (金玫) Shi Jun (石軍) Jin Tu (金塗) Yang Yue-fan (楊月帆)
Žanras: Romantinė komedija
Kalba: taivaniečių
Subtitrai: kinų / anglų / lietuvių
Trukmė: 1val. 42 min.

Aprašymas:
Bun-de‘as yra drovus jaunas vaikinas, nuolat viliojamas daugelio vietos merginų, tačiau pats yra nusižiūrėjęs žaviąją Gui-kia. Jiedu kartu išnaudoja kiekvieną progą susitikti, nors ir yra stebimi griežtų tėvų. Vieną dieną, pavargę nuo nuolatinio slapstymosi, jaunuolių pora nusprendžia pabėgti.

Rugsėjo 8 d. 19:00 ,,Ryžių koldūnų pardavėjai“ (1969)

„The rice dumpling vendors“

Apie filmą:
Režisierius: Xin Qi (辛奇)
Vaidina: Yang Ming (陽明) Jin Mei (金玫) Jin Tu (金塗) Dai Peishan (戴佩珊) Su Zhu (素珠)
Žanras: Melodrama
Kalba: taivaniečių
Subtitrai: kinų / anglų / lietuvių
Trukmė: 1 val. 24 min.

Aprašymas:
Tsibing‘as šiuolaikiškas sėkmingas vyrukas. Gyvenantis, iš pažiūros ramų šeimynišką gyvenimą ir dirbantis gerame darbe, jis įsivelia į intrigas su meiluže, kuri sugriauna jo šeimą. Atsidūrus aklavietėje, Tsibing’o gyvenimas pradeda dardėti į prarają. Norėdami išgyventi skurde, Tsibing’as kartu su savo vaikais turi įveikti gausybę išbandymų… Ar jiems pavyks?

 

Visi kino seansai – NEMOKAMI!

Įėjimas su nemokamais bilietais. Bilietai bus dalinami seanso dieną „Skalvijos“ kasoje.

Subtitrus į lietuvių k. vertė Ieva Driukienė

Projekto iniciatoriai: „Azijos menų centras“, „Kings’s College London“, „Taiwan Film and Audiovisual Institute“.
Projekto partneriai: kino centras „Skalvija“, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus universitetas.

Daugiau informacijos:
www.skalvija.lt|
https://www.facebook.com/AzijosMenuCentras/

DĖMESIO!
Renginio metu privaloma dėvėti apsauginę veido kaukę. Be jos dalyviai į renginį nebus įleidžiami.
Taip pat prašome laikytis ne mažesnio nei 1 metro atstumo nuo kitų žmonių.
Jei jaučiate peršalimo simptomus, grįžus iš užsienio šalių ar turėjus kontaktą su galimai užsikrėtusiais asmenimis – prašome į renginį nevykti.