Vilnius Tokijuje gyvenančios Ninos Ždanovič akimis

Šių metų pavasarį VšĮ Azijos menų centras pradėjo renginių ciklą „Lietuva Azijoje – Azija Lietuvoje“ ir praėjusią savaitę, rugsėjo 4-tąją dieną, „Užupio meno inkubatoriaus“ projektinėje erdvėje „Galera” (Užupio g. 2A)  atvėrė ketvirtąją projekto dalį – šarmingos menininkės Ninos Ždanovič parodą „Vilnius japoniškomis spalvomis“. Atidarymo metu parodos svečiai buvo kviečiami ne tik pakalbinti autorę bei projekto organizatorius, bet taip pat ir pasiklausyti indiška bansuri fleita grojančio japono Taka Kanazawa koncerto.

Šioje ekspozicijoje Tokijuje gyvenanti ir kurianti lietuvė Nina Ždanovič pristatė paveikslų ciklą, skirtą prisiminimams apie Vilnių, sapnams ir pojūčiams, aplankiusiems gyvenant už daugybės tūkstančių kilometrų nuo gimtojo ir širdžiai itin mielo gimtojo miesto. Čia Vilnius atsiskleidžia per įprastų kasdienių akimirkų vaizdinius, kurie priverčia pažvelgti į paprastai itin pilkai, o kartais net atgrasiai atrodančius Vilniaus gyvenamuosius rajonus per visiškai kitokią prizmę.

Visi autorės darbai yra atlikti tradicine japoniška technika NIHONGA (日本画). NIHONGA tapyboje naudojami pigmentai, pagaminti iš natūralių komponentų: mineralų, smėlio, kriauklių ir netgi brangakmenių. Būtent dėl šios priežasties Ninos Ždanovič darbai ne tik pusluoja itin sodriomis spalvomis, bet ir švelniai tviska, šitaip suteikdami urbanistinio Vilniaus vaizdams ypatingo šarmo. Apie šią tapymo techniką ir pigmentų gamybos procesus visi norintys galės daugiau sužinoti rugsėjo 10 d., antradienį, 18 val. parodos erdvėje vyksiančioje menininkės paskaitoje „NIHONGA, arba, kaip japonai sugalvojo tapyti akmenimis?“.

Apie kasdienybės žavesį bei vaizduotės ir prisiminimų ribą jau buvo kalbėta pirmojoje N. Ždanovič personalinėje parodoje Tokijuje – „Memory is a Mirror”. Čia menininkės dėmesio centre buvo santykiai su šeima, vaikystės emocijos ir prisiminimai. Parodos „Vilnius japoniškais spalvomis” akcentas – N. Ždanovič santykis su gimtuoju Vilniumi. Ją apžiūrėti galėsite iki pat rugsėjo 18 d.

Kaip jau minėta, ši paroda yra viena iš Azijos menų centro projekto „Lietuva Azijoje – Azija Lietuvoje“ dalių. Tai kūrybine dinamika paremtų paskaitų-pokalbių-dirbtuvių ciklas, kurių metu siekiama žiūrovą supažindinti ir panardinti į betarpišką kontaktą su menininkais, kurių neatsiejamas kūrybinio kelio segmentas – Azijos kultūra.
Renginių metu keliami keli kertiniai klausimai – kaip lietuvių kūrėjų savimonėje atsiskleidžia Azijos kultūra ir kaip ji padeda vystytis menininko tapatumui? Ką reiškia svetimos kultūros įkvėptis? Čia stengiamasi neapsiriboti pokalbiais ir leisti žiūrovui pažvelgti į skirtingų žanrų tradicinį Azijos meną per Lietuvos kūrėjų akis.

Kita projekto „Lietuva Azijoje – Azija Lietuvoje“ dalis bus skirta klasikinei indiškai muzikai –renginyje „Hindustani ragų ir bengališkų dainų vakaras“, kuris vyks spalio 3 d., ketvirtadienį, 17 val. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje salėje.