10-asis jubiliejinis klasikinio Indijos meno festivalis SurSadhana 2018

Susadhana cover

Žvarbų lietuvišką rudenį šiltais atspalviais lapkričio 7-11 dienomis nuskaidrino klasikinio Indijos meno festivalis „Sursadhana“, šiais metais dešimtmečio sukakties proga padovanojęs šokio ir muzikos gurmanams dvi ypatingas dovanas.

Pirmoji – tai tarpdisciplininis, daugiažanris šokio spektaklis, paremtas pagrindinių klasikinio indiško šokio stilių bei modernaus šokio technikomis „Rasa – patyrimo lašai“. Spektaklio idėjos autorė, režisierė bei viena iš atlikėjų, jau daug metų Berlyne kurianti profesionali bharatanatyam stiliaus šokėja ir choreografė Rajyashree Ramesh. Plėtodama vandens temą, pagrindiniu kūrėjos atspirties tašku tampa mažytis rasos lašas, savyje talpinantis turtingą mitologinių prasmių dermę, mums lietuviams, žinoma, susijęs ir su svarbia Rasų šventės tradicija. Sąsaja su indiška tradicija pagal spektaklio idėją atsiranda per kalbinius sąskambius, kadangi sanskrito kalbos žodis rasa (रस​) reiškia skonį, o Indijos performatyvaus meno tradicijoje, tai – emocinis „skonis“, kurį žiūrovui sukelia scenoje stebimas reginys. Šis šokio spektaklis eksperimentuoja su žmogiškosios kūno-sąmonės patirties idėja, metaforiškai panaudodamas vienintelio rasos lašo transformacijas: kaip tyros vandens dalelės kinta erdvėje, veikiamos judėjimo, emocijų ir minčių. Spektaklio eigoje rasos lašas tampa simboliu lietuviškos tradicijos reikšmėms, vandeniui kaip stichijai ir kaip vienam pagrindinių kosminių elementų.

Šokėjos

Apie idėjos autorę: Save pristatanti kaip judesio meno atlikėją bei analitikę, Rajyashree Ramesh šiandien yra viena unikaliausių klasikinio indiško šokio tradicijos ambasadorių pasaulyje, jau daugiau nei penkis dešimtmečius aktyviai užsiimanti bharatanatyam stiliaus praktika, choreografiniais projektais bei akademine veikla šokio srityje. Išskirtinis Rajyashree Ramesh atlikimo stilius yra kelių dešimtmečių ieškojimų rezultatas, kuriame persipina Rytų (bharatanatyamkuchipudi šokio stiliai, joga, klasikinė karnatik muzika) ir Vakarų (šiuolaikinis šokis, Middendorf kvėpavimo terapija, Laban judesio analizės technika) judesio estetikos sampratos. Per savo karjerą Rajyashree Ramesh yra režisavusi ir įgyvendinusi didelės apimties šokio projektus, apjungusius multikultūrines ir multitautines atlikėjų grupes. Rajyashree Ramesh savo kūrybinę ir akademinę veiklą vykdo ne vien Vokietijoje, kur ilgus metus gyvena ir kuria, bet ir kitose Europos šalyse, Indijoje, JAV bei Tolimuosiuose rytuose.

Rajya Shree

Idėjos autorė ir choreografė: Rajyashree Ramesh

Muzika: Manickam Yogeswaran

Šokėjai: Rajyashree Ramesh ir Rajyashree Ramesh šokio akademija Lietuvoje, Natya Devi šokio teatras

Vokalas ir fleita (karnatik muzika): Manickam Yogeswaran

Mridangam: Vidwan S.V.Giridhar

Bansuri fleita: Adomas Šimkūnas

Vokalas ir kanklės: Agota Zdanavičiūtė

spektaklis

 

Antroji festivalio dovana klausytojams – tai galimybė po bene 30-ties metų pertraukos Lietuvoje vėl išgirsti unikalią karnatik (Pietų Indijos tradicija) muziką. Karnatik muzika yra vienas seniausių žodinės kultūros fenomenų, išvengęs persų kultūros įtakos ir gyvuojantis jau daugiau nei du tūkstančius metų.  Ją publikai pristatė ypatingas svečias – vokalistas bei kompozitorius Manickam Yogeshwaran.

Muzikantai by Jovita

Nuo pat vaikystės Yogeshwaran tradicinio karnatik bei tamilų muzikos vokalo mokėsi pas pripažintus mokytojus Thiru S. Balasingam bei Thiru P. Muthukumarasamy. Muzikinė Yogeshwaran karjera išsiplečia į kino bei vakarietiškos muzikos industrijas. Yogeshwaran taip pat yra sukūręs garso takelį garsiąjam Stenlio Kubriko šedevrui „Plačiai užmerktos akys“, kurį sukūrė Jocelyn Pook.

Atlikėjas yra pelnęs pripažinimą už savo pasirodymus tokiuose festivaliuose kaip: BBC Proms, Womad, Glastonbury, Montreaux Jazz Festival, Vienna festival, Arts and Ideas Festival USA, Sacred Music Festival Berlin, Bergen International Festival.

Yogeshwaran vokalui akomponavo mridangistas Vidwan S.V.Giridhar. Muzikinio koncerto metu publika taip pat turėjo unikalią galimybę stebėti, kaip muzikinius garsus scenoje tapė žymus lietuvių menininkas, šv.Kristoforo laureatas Gitenis Umbrasas.

Vsas sursadhanos kolektyvas

Vokalas: Manickam Yogeshwaran
Mridangam: Vidwan S.V.Giridhar
Sitaras: Anatolijus Lomonosovas
Tampūra: Jūratė Adlytė, Olga Lingienė, Justina Kaminskaitė

Tekstą rengė: Gabija Morkūnaitė

Nuotraukos : Jovita Ambrazaitytė

Parašykite komentarą